• 07 آذر 1402

مطالب آموزشی در خصوص مراقبت صحیح و استاندارد در دوره نوزادی

مطالب آموزشی در خصوص مراقبت صحیح و استاندارد در دوره نوزادی

مطالب آموزشی در خصوص مراقبت صحیح و استاندارد در دوره نوزادی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران معاونت بهداشت، به نقل از کارشناسان سلامت نوزادان، نوزاد موجودی آسیب پذیر و دوران نوزادی پر مخاطره‌ترین دوره از دوران زندگی هر فرد به شمار می رود. توجه عمیق به حفظ سلامت این موجودات کوچک، پاک و بیگناه که هدیه الهی هستند حمایت از آنان را تداوم بخشیده و به استحکام و گرمی خانواده‌ها رونق می‌بخشد، کاهش مرگ ومیر کودکان زیر 5 سال یکی از اهداف توسعه هزاره است و از آن جایی که مرگ نوزادان درصد زیادی از مرگ کودکان زیر 5 سال را به خود اختصاص داده است بدون توجه به سلامت نوزادان کاهش مرگ و میر این گروه سنی میسر نخواهد بود. با ارائه مراقبت صحیح و استاندارد در دوره نوزادی، فرصت رشد و تکامل مطلوب که حق طبیعی اوست فراهم می‌شود.

 همه نوزادان در حال حاضر بر اساس بوکلت چارت‌های مراقبت ادغام یافته کودک سالم ویژه پزشک و غیر پزشک در مراقبت‌های برنامه ریزی شده از نظر پایش رشد، تغذیه با شیر مادر، وضعیت بینایی، شنوایی، تکامل، واکسیناسیون، مکمل‌های دارویی و غربالگری‌ها ارزیابی و طبقه بندی شده و در صورت نیاز، اقدامات مداخله ای مناسب برای آنان انجام می شود. مراقبت‌ها در 2 نوبت 3 تا 5 روزگی و 14 تا 15 روزگی پس از تولد شروع، سپس در 30 تا 45 روزگی برای کودک ادامه می یابد.

یکی از برنامه‌های اخیر مدیریت سلامت جمعیت، خانواده و مدارس برنامه توانمند سازی والدین و مراقبین نوزاد است. در این برنامه با استفاده از منابع آموزشی قدم نورسیده مبارک، مراقبت و نگهداری از نوزاد نارس، مراقبت آغوشی و ماساژ نوزادان و شیر خواران آموزش‌‌های لازم به والدین و مراقبین کودک توسط توسط مراقبین سلامت در راستای دستیابی به اهداف برنامه ارائه می‌شود.

لذا به منظور دسترسی آسانتر جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران به آدرس پایگاه‎های سلامت و خانه‌های بهداشت در حوزه تحت پوشش این آدرس‌ها با لینک زیر قابل دسترسی است.

 

آخرین به روز رسانی آدرس‌های پایگاه‎های سلامت و خانه‌های بهداشت در حوزه تحت پوشش در فروردین سال 1401

 

آدرس پایگاه‎های سلامت و خانه‌های بهداشت در حوزه تحت پوشش شهرستان اسلامشهر

 

پایگاه‌های سلامت

 

خانه‌های بهداشت

 

مراکز خدمات جامع سلامت

 

آدرس پایگاه‎های سلامت و خانه‌های بهداشت در حوزه تحت پوشش شهرستان ری

 

 پایگاه‌های سلامت

 

خانه‌های بهداشت

 

مراکز خدمات جامع سلامت

 

 

آدرس پایگاه‎های سلامت و خانه‌های بهداشت در حوزه تحت پوشش مرکز بهداشت جنوب تهران

 

پایگاه‌های سلامت

 

خانه‌های بهداشت

 

مراکز خدمات جامع سلامت

اسماعیل استاجی
تهیه کننده:

{اسماعیل استاجی}

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *