• 99/09/09

پیام معاون بهداشت دانشگاه در خصوص هفته ملی دیابت

پیام معاون بهداشت دانشگاه در خصوص هفته ملی دیابت

دکتر علیرضا دلاوری در خصوص هفته ملی دیابت که با  شعار «پرستاران در دنیاي دیابت تغییر ایجاد می کنند» پیامی ارسال کرد.

دکتر علیرضا دلاوری در خصوص هفته ملی دیابت که با شعار «پرستاران در دنیای دیابت تغییر ایجاد می کنند» پیامی ارسال کرد.

   به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران معاونت بهداشت، متن پیام معاون بهداشت دانشگاه به شرح ذیل است:

 طی سالهاي اخیر افزایش شیوع بیماري دیابت در جهان، این بیماري را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است، بیش از 483 میلیون نفر از مردم 20 تا 79  سال جهان مبتلا به دیابت هستند پیش بینی می شود تا سال 2045 تعداد بیماران بالغ بر 700 میلیون نفر شود، بیش از یک میلیون کودك و نوجوان در سراسر دنیا مبتلا به دیابت نوع یک هستند، در سال 2019 میلادي بیش از 4 میلیون و 200هزار نفر به دلیل این بیماري جان خود را از دست دادند.

    از طرف دیگر 374 میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم مداخله موثر بسیاري از آنها مبتلا به دیابت خواهند شد، از هر6 تولد 1 مورد، درگیر قند خون بالا (هیپرگلیسمی) در بارداري بوده است، در کشور ما نیز بیش از پنج و نیم میلیون نفر از افراد بالاي 25 سال مبتلا به دیابت هستند و به عبارت دیگر حداقل 11 درصد جمعیت بالاي 25 سال از بیماري دیابت رنج می برند، با مسن شدن تدریجی جمعیت کشور مشکلات ناشی از دیابت و عوارض آن مشهود تر خواهد بود، حداقل 25 درصد این بیماران از بیماري خود آگاه نیستند.

با توجه به شرایط پاندمی کووید 19، افرادی که عامل خطر غیر واگیر یا بیماریهای دیابت، فشار خون بالا و بیماری قلبی عروقی دارند و همچنین افراد سالمندبیشتر در معرض ابتلا به کووید 19 هستند و مرگ ناشی از این بیماری در آنها افزایش می یابد. حدود 50%  افراد بستری دارای حداقل یک  بیماری مزمن هستند. میزان مرگ در کسانی که بیماری مزمن همراه ندارند  % 2،3 و اگر دیابت داشته باشند 7،3% درصد خواهد بود، افراد مبتلا به دیابت نیز به دلیل اختلال در سیستم ایمنی مستعد ابتلا به عفونتها هستند، مبتلایان به دیابت از جمله گروههای پرخطر هستند که در صورت ابتلا به ویروس کرونا می توانند دچار بیماری شدید شوند.

با توجه به اینکه  تشخیص زود هنگام در پیشگیری از عوارض این بیماری بسیار حائز اهمیت است، همگام با ادغام برنامه مراقبتهاي ادغام یافته بیماريهاي غیرواگیر، اطلاع رسانی همگانی در زمینه اهمیت بیماري دیابت همزمان با هفته ملی دیابت ( 24 لغایت 30 آبان ماه)  انجام خواهد شد.
    شعار روز جهانی دیابت " پرستاران در دنیای دیابت تغییر ایجاد می کنندDiabetes: Nurses Make the Difference"  می باشد که خوشبختانه 14 نوامبر  مصادف با 23 آبان ماه این فرصت را فراهم می آورد تا از طریق آموزش عموم مردم و بخصوص افراد بالای 30 سال، بتوان گامهای مهمی در جهت ارتقاء آگاهی عمومی و تشویق افراد، خانواده و جوامع برای خود مراقبتی در جهت پیشگیری از بروز بیماری، درمان مناسب و پیشگیری از بروز عوارض برداشت.

دکتر علیرضا دلاوری
 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران

اسماعیل استاجی
تهیه کننده:

{اسماعیل استاجی}

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *