• 00/01/28

معاون فنی معاونت بهداشت، در آستانه‌ی موج چهارم کرونا و در شرایط بسیار شکننده‌ای هستیم

موج چهارم کرونا را جدی بگیریم

معاون فنی معاونت بهداشت، در آستانه‌ی موج چهارم کرونا و در شرایط بسیار شکننده‌ای هستیم

معاون فنی معاونت بهداشت، در آستانه‌ی موج چهارم کرونا و در شرایط بسیار شکننده‌ای هستیم دکتر سعید تاملی معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه تهران,

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره موج چهارم بیماری کرونا گفت: هنوز وارد موج چهارم کرونا نشده‌ایم اما به‌رغم ثبات وضعیت در حال حاضر در شرایط بسیار شکننده‌ای قرار داریم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران معاونت بهداشت، دکتر سعید تأملی، معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با سالم‌خبرگفت: هنوز وارد موج چهارم کرونا نشده‌ایم اما به رغم ثبات وضعیت در حال حاضر در شرایط بسیار شکننده‌ای قرار داریم و تاکید کرد: مردم همچنان باید نکات بهداشتی را رعایت کنند و از تجمع و تردد در فضاهای شلوغ خودداری کنند و در صورت قرار گرفتن در مکان‌های شلوغ و پرجمعیت باید به تهویه‌ی مناسب آن توجه داشته باشند.
وی رهگیری موارد تماس بیماران تست مثبت را امری ضروری برشمرد و گفت: نظام سلامت در حال انجام و پیگیری این موضوع است و دراین‌باره در طرح شهید سلیمانی سازمان‌های دولتی و مردم‌نهاد نیز به کمک نظام سلامت آمدند؛ با توجه به این پیگیری، موارد مثبت شناسایی و رهگیری می‌شوند و حداقل از ۱۰ نفر تست گرفته می‌شود که اگر نتیجه تست مثبت شد باید نکات بهداشتی را رعایت و دو هفته در منزل بمانند، اما نکته مهم دراین‌باره این است که این پیگیری‌ها باید مستمر باشد.
دکترتاملی درباره آغاز واکسیناسیون و عادی‌انگاری مردم عنوان کرد: با توجه به اینکه واکسیناسیون آغازشده مردم نباید دچار عادی‌انگاری شوند و تصور کنند که رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی دیگر لازم نیست.
وی ادامه داد: با توجه به گفته‌های سخنگوی ستاد کرونا تا پایان آبان ماه سال ۱۴۰۰ که همه مردم واکسینه می‌شوند شیوه‌نامه‌های بهداشتی باید به‌طور صددرصدی توسط مردم رعایت شود.
معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران بابیان اینکه هرگاه که مردم دچار عادی‌انگاری شدند ما ضربه خوردیم، مطرح کرد: به‌عنوان مثال زمانی که در هر موج آمار مبتلایان کاهش یافت و به امر پیشگیری (فردی و اجتماعی) توجه نشد، در همان مقطع مشکلاتی به وجود آمد. حضور مردم در تجمعات مراسم‌ها و عروسی‌ها سبب انتقال ویروس می‌شود هرچقدر زنجیره انتقال ویروس کوتاه شود بیماری نیز کاهش می‌یابد.
وی درباره در نظر گرفتن مجازات درصورت عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی گفت: افرادی که به هشدارهای بهداشتی بی‌توجه هستند در سراسر دنیا مشمول اعمال قانون و جرائم قرار می‌گیرند، ما نیز باید در این مسیر جدی‌تر عمل کنیم اینکه ما جرائمی برای متخلفین نداریم یا در حد بازدارندگی افراد نیست همواره یکی از مشکلات کنونی به شمار می‌رود هدف ما از اعمال قانون و تعیین جریمه برای معدود افرادی است که شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند این جریمه باید به صورت نقدی و یا محرومیت از برخی فعالیت‌ها و امکانات دولتی باشد تا شاهد نتیجه‌ای موثر باشیم.

دکتر تأملی در ادامه اظهار کرد: طی یک ماه اخیر ما تغییرات چندانی نداشته‌ایم و اینطور نیست که بگویم در شرایط رو به کاهش یا رو به افزایش بیماری قرار داریم اما شرایط کاملا لغزنده و شکننده است.
معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه ما بسیار نگران هستیم، افزود: برخی از شهرها اوضاع بدتری دارند و ممکن است به‌سوی موج بعدی بیماری پیش روند بنابراین ما باید بیشتر مراقبت کنیم اگر مراقبت‌ها ادامه نیابد این ویروس با کسی شوخی ندارد تا زمانی که به‌طور کامل واکسیناسیون انجام نشود، مردم همچنان باید به نکات بهداشتی توجه کنند.
وی درباره توزیع واکسن بیان کرد: در کمیته کشوری کرونا سندی جهت واکسیناسیون تنظیم‌شده و تصمیمات خوبی در نظر گرفته‌شده است و ما نیز مانند دیگر کشورها، اولویت تزریق واکسن را به نظام سلامت و قشر سالمند کشور داده‌ایم قریب به ۸۰ درصد از افرادی که تاکنون جان‌باخته‌اند سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای بوده‌اند، یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار دوز واکسنی که تا پایان سال به کشور وارد می‌شود در مرحله اول به کارکنان نظام سلامت اعم از پزشکان، پرستاران بهیاران و ... تزریق می‌شود و گروه بعدی، سالمندان و افراد در معرض خطر هستند.
دکتر تأملی درباره خطر سوءاستفاده از واکسن کرونا عنوان کرد: در هر فعالیتی عده‌ای در کمین جهت سوء استفاده هستند؛ امیدواریم با تدابیر در نظر گرفته‌شده از این رخداد پیشگیری و با دقت بیشتری انجام شود.

اسماعیل استاجی
تهیه کننده:

{اسماعیل استاجی}

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *